Valdība iepazinās ar informatīvo ziņojumu par bankas Citadele investoru piesaistes procesa gaitu. Ziņojumā sniegta informācija, ka šobrīd turpinās sarunas ar investoriem par pirkuma līguma nosacījumiem, tajā skaitā tehniskiem jautājumiem. Valdība varēs pieņemt gala lēmumu par akciju pirkuma līgumu, kad sarunas būs beigušās par visiem nosacījumiem, jo līguma kontekstā visas tiesības un pienākumi ir vienlīdz svarīgi.
Iepriekš valdība pieņēma konceptuālu lēmumu valstij piederošās bankas Citadele akcijas pārdot starptautisko investoru grupai ar pieredzi banku sektorā, kuru pārstāv "Ripplewood Advisors LLC" un tās dibinātājs Tims Kolins (Tim Collins). Šo investoru grupu visaugstāk novērtēja arī otrs bankas akcionārs Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka, kas arī turpmāk paliks Citadele bankas akcionāru sastāvā. Ņemot vērā investoru prasības par konfidencialitāti, investoru vārdi un darījuma nosacījumi tiks atklāti pēc līguma parakstīšanas, jo vēl turpinās sarunas. Investori iegādāsies akcijas paši un ir arī gala labuma saņēmēji. Netiks veidots atsevišķs uzņēmums akciju iegādei, kas bija viens no iepriekš diskutētiem variantiem. Investoru grupas darbību koordinē "Ripplewood Advisors LLC" un tās dibinātājs Tims Kolins (Tim Collins), ar kuru jau valdība iepazīstināja plašāku sabiedrību pirms divām nedēļām.
Šobrīd VAS "Privatizācijas aģentūra" (PA) ieguldījums bankas Citadele subordinētajā kapitālā ir 64,33 miljoni eiro. Darījuma ietvaros banka Citadele atmaksās 18,4 miljonus eiro no šī aizdevuma, savukārt ERAB pārfinansēs daļu no subordinētā aizdevuma 11,21 miljonu eiro apmērā. Atlikušo aizdevuma daļu 34,72 miljonu eiro apmērā saskaņā ar esošo līgumu banka Citadele atmaksās līdz 2017.gada beigām un par šo aizdevumu valsts saņems procentu maksājumus pilnā apmērā. Līdz ar to panāktie darījuma nosacījumi ļaus valstij atgūt vairāk līdzekļu, nekā 2010.gadā bankai Citadele tika sniegts valsts atbalsts. Kopumā banka Citadele saņēma valsts atbalstu 377,91 miljonu eiro apmērā. Saņemot maksu par akcijām, atmaksājot subordinēto aizdevumu, kā arī pieskaitot līdz šim atmaksāto valsts atbalstu un samaksātos procentu maksājumus par valsts atbalsta izmantošanu, valsts būs atguvusi visus bankas izveidē ieguldītos līdzekļus.
Panāktais darījums iekļaujas iepriekš Eiropas Komisijas apstiprinātajā laika grafikā, kas paredz bankas Citadele akciju pārdošanas līgumu noslēgt līdz 2014. gada 31. decembrim. Savukārt, lai investors varētu iegūt būtisku līdzdalību bankā Citadele, pēc akciju pirkuma līguma parakstīšanas tam būs jāsaņem Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, kā arī Lietuvas un Šveices banku uzraugu piekrišana. Ievērojot normatīvos aktus, Latvijas, Lietuvas un Šveices banku uzraugu piekrišanas saņemšana var prasīt 5-6 mēnešus, jo ir nepieciešams izvērtēt potenciālos investorus pēc vairākiem kritērijiem – brīva kapitāla pietiekamība, finansiālā stabilitāte, ieguldīšanai paredzēto līdzekļu izcelsmes legalitāte, investora reputācija, biznesa plāns. Atbilstoši Eiropas Komisijas 2014.gada 9.jūlija lēmumam darījums ir jāpabeidz līdz 2015.gada 31.martam.
Kā zināms, 2013.gada jūlijā valdība nolēma atsākt investoru piesaistes procesu bankai Citadele, ņemot vērā to, ka sākotnēji Parex bankas restrukturizācijas plānā paredzētais mērķis – stabilas finanšu institūcijas izveidošana – ir sasniegts. Atbilstoši restrukturizācijas plāna uzdevumiem izveidotā banka Citadele strādā sekmīgi un ar peļņu, un tās turpmākai attīstībai nepieciešams piesaistīt privāto kapitālu. Ministru kabinets apstiprināja investoru piesaistes stratēģiju bankai Citadele 2013.gada 17.decembrī.
Investoru piesaistes process sākās 2014.gada janvārī un tas ir jāskata kopsakarībā ar Eiropas Komisijas noteiktajiem bankas Citadele akciju pārdošanas termiņiem. Société Générale kopumā bija uzrunājusi aptuveni 100 pretendentus, no kuriem 14 investori izrādīja interesi par banku Citadele. Pēc konfidencialitātes līgumu parakstīšanas un iepazīšanās ar informācijas memorandu 8 investori iesniedza nesaistošos piedāvājumus. Vēlāk 5 investori uzsāka bankas padziļināto izpēti un iesniedza pēc-izpētes piedāvājumus. Izvērtējot šos piedāvājumus, Ministru kabinets apstiprināja sarunu turpināšanu ar 3 pretendentiem, kuriem tika dota iespēja veikt bankas apstiprinošo padziļināto izpēti (confirmatory due diligence). Izvērtējot investoru piesaistes procesa rezultātus, valdība investoru piesaistes procesa noslēguma posmā vienojās turpināt sarunas ar vienu pretendentu, kas vislabāk atbilst noteiktajiem kritērijiem un mērķim iegūt stabilu un prognozējamu investoru, kas spēs nodrošināt bankas sekmīgu turpmāko attīstību. Šāds lēmums tika pieņemts, izvērtējot gan ģeopolitiskos, gan ekonomiskos aspektus, kā arī drošības iestāžu atzinumus.
Bankas Citadele investoru piesaistes process ir veikts profesionāli un atbilstoši starptautiskai praksei. To nodrošina konkursa kārtībā izvēlēts finanšu konsultants starptautiskā investīciju banka Société Générale, kas ir viena no pasaules vadošajām investīciju bankām ar augstiem pārvaldības standartiem. Arī otrs bankas akcionārs - Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka - ir atzinis, ka "Citadeles" pārdošanas process ir noritējis profesionāli, skaidri un atklāti. Eiropas Komisijas pārstāvji pēc jau 12 pārskatu saņemšanas no Privatizācijas aģentūras par organizēto investoru procesu nav izteikuši nekādas bažas.