brilles ikona
teksta izmers ikona
adrese ikona Krišjāņa Valdemāra 31, Rīga, LV-1887

PA atbalsta normatīvo aktu grozījumus publiskas personas mantas pārdošanai elektroniskajās izsolēs

VAS “Privatizācijas aģentūra” (PA) piedalījās diskusijā, ko organizēja Tiesu administrācija, un kas bija veltīta nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos, lai Publiskas personas mantas atsavināšanas likumā (turpmāk – Atsavināšanas likums) noteiktās institūcijas publiskas personas mantas pārdošanai izsolēs varētu izmantot elektroniskās izsoles. PA atbalsta šādu grozījumu veikšanu, jo elektronisko izsoļu organizēšana, izmantojot Tiesu administrācijas izveidoto elektronisko izsoļu vietni, ļautu PA būtiski vienkāršot izsoļu organizēšanu un padarītu to ērtāku izsoļu dalībniekiem.

PA jau iepriekš ir nosūtījusi Tieslietu un Ekonomikas ministrijām lūgumu veikt grozījumus Atsavināšanas likumā, papildinot likumu ar vēl vienu izsoles norises formu – elektronisko izsoli, kā arī Ministru kabineta 2015. gada 16. jūnija noteikumos Nr.318 “Elektronisko izsoļu vietnes noteikumi”, paplašinot šobrīd noteikto izsoļu organizētāju loku.

Spēkā esošā kārtība nosaka, ka valstij piederošus dzīvokļus un viendzīvokļa mājas (to domājamās daļas) PA pārdod atklātā izsolē, ievērojot Atsavināšanas likuma noteikumus. Atsavināšanas likuma regulējums paredz, ka izsole var būt mutiska, rakstiska vai jaukta. Ierosinātie grozījumi ļautu PA izmantot izsoļu organizēšanai Tiesu administrācijas pārziņā esošo elektronisko izsoļu vietni.

PA ir uzsvērusi, ka izsoļu pārcelšana uz elektronisko vidi radītu plašāku izsoļu pieejamību mērķauditorijai, nodrošinātu iespēju tajās piedalīties interesentiem neatkarīgi no viņu faktiskās atrašanās vietas, veicinot lielāku dalībnieku skaitu un ekonomējot dalībniekiem izsoles apmeklēšanas izmaksas. Lai piedalītos izsolē, ieinteresētajām personām, jābūt pieejamam datoram un interneta pieslēgumam. Mūsdienu sabiedrībā lielākā daļa iedzīvotāju ir interneta lietotāji, turklāt ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir nodrošināta iespēja bez maksas izmantot datoru un internetu publiskās bibliotēkās.

PA ir atzīmējusi, ka izsoļu organizēšana elektroniskā vidē palīdzētu novērst izsoles dalībnieku savstarpējas vienošanās iespējas. Lai nodrošinātu izsoles dalībnieku anonimitāti un novērstu iespēju izsoles dalībniekiem vienam otru ietekmēt, izsoles norises laikā informācija par solītājiem pieejama tikai izsoles organizētājam, savukārt solītājam pieejama informācija par visām viņa un citu solītajām summām un solījumu reģistrēšanas laiku, bet nav pieejama citu solītāju identificējoša informācija. Līdz ar to, paredzams, ka izsoļu organizēšana elektroniskā vidē varētu veicināt iegūto naudas līdzekļu apmēra pieaugumu. PA 2016. gadā nodrošināja 81 izsoles norisi, bet šogad jau ir notikušas 143 izsoles.

Vairāk informācijas par Tiesu administrācijas pieredzi elektronisko izsoļu organizēšanā Tiesu administrācijas mājaslapā .