Šodien, 10.jūlijā, VAS "Privatizācijas aģentūra" (PA) AS "Citadele banka" (banka Citadele) investoru piesaistes procesam veltītā seminārā informēja par Eiropas pieredzi banku pārņemšanas, restrukturizācijas un aktīvu pārdošanas darījumos, kā arī sniedza apkopojumu par līdzšinējo valsts atbalstu un ieguldījumu bankas Citadele izveidē.
"Investora piesaistes darījums bankai Citadele veiksmīgi iekļaujas kopējā kontekstā, Eiropas valstīm samazinot vai pilnībā pārtraucot savu līdzdalību to finanšu institūciju kapitālā, kas krīzes gados saņēma valsts atbalstu vai valsts ieguldījumu. Citadeles plānotā darījuma gadījumā mūsu priekšrocība ir gan nostabilizējusies pašas bankas darbība, gan ekonomikas atgūšanās Eiropas tirgos, kas mums ļauj drošāk runāt ar investoriem, nekā tas bija vēl tikai gadu vai divus atpakaļ", saka Ansis Spridzāns, PA valdes priekšsēdētājs.
Kopumā Eiropā valstis sniegušas atbalstu vairāk nekā 400 bankām
PA apkopotā Eiropas Komisijas informācija liecina, ka kopumā piecu gadu laikā – no 2008.g.oktobra līdz 2013.g.oktobrim – EK bija pieņēmusi vairāk nekā 400 lēmumu, kas pieļāva valstu palīdzības sniegšanu finanšu sektoram, bet kopējais palīdzības apjoms kapitāla stiprināšanai (recapitalization and asset relief measures, 2008-2012.g.) ir bijis 591,9 miljardi eiro, kas veido 4,6% no ES 2012.gada IKP. Garantiju un cita veida atbalsta mehānismu apjoms maksimālo līmeni sasniedza 2009.g., kad atbalsta apjoms bija 906 miljardi eiro, kas veidoja 7,7% no ES 2012.gada IKP. Krīzes ietekmei mazinoties, samazinājies arī ES valstu likviditātes atbalsts savām finanšu sistēmām – 2012.gadā tie bija 534,5 miljardi eiro.
Valsts no bankā Citadele ieguldītā līdz šim atguvusi lielāko daļu jeb 66%, vēl nepieciešami 130,3 miljoni eiro
Saskaņā ar PA sniegto informāciju, bankā Citadele valsts ieguldījums 2010. gadā tika veikts 377,9 miljonu eiro apmērā, no kura 203,7 miljoni bija likviditātes atbalsts, bet 109,9 miljoni eiro valsts daļa bankas kapitālā un vēl 64,3 miljoni eiro bankas subordinētajā kapitālā. Līdz šim Citadele valstij atmaksājusi 203,7 miljonus eiro likviditātes atbalsta, kā arī samaksājusi 43,9 miljonus eiro procentos un citos maksājumos par valsts atbalstu. Līdz ar to summa, ko valstij vēl nepieciešams atgūt no ieguldījuma bankā Citadele ir 130,3 miljoni eiro.
Līdzīgi darījumi Eiropā sniedz ieskatu par banku akciju pārdošanas darījumu vērtību
Sadarbībā ar bankas Citadele investora piesaistes procesa finanšu konsultantu starptautisko investīciju banku "Société Générale", PA ir iepazinusies ar 13 Eiropas pieredzes gadījumiem (Spānijā, Beļģijā, Lielbritānijā un Īrijā), kuros laikā no 2012.gada decembra investors ir ticis piesaistīts finanšu institūcijām, kuras tādā vai citādā veidā bija saņēmušas valsts atbalstu finanšu krīzes laikā. Minēto darījumu lokā ir, piemēram, investora piesaiste Lielbritānijas "RBS" un "Northern Rock" bankām, Beļģijas "Dexia" bankai, Spānijas "Bankia", "Banco Mare Nostrum", "Banco de Valencia", "NCG Banco", "Unnim Banc" un "Catalunya Banc" bankām, kā arī Īrijas "Bank of Ireland Group" investora piesaiste.
Lai arī minēto darījumu nosacījumi un parametri atšķiras, no informācijas var secināt, ka minēto banku akciju pārdošanas cena atbilda koeficientam 0,3 līdz 1,6 no pašu kapitāla vērtības. Piemēram, 100% Beļģijas "Dexia" bankas tika pārdoti par 5,5 miljardiem eiro, kas bija 0,5 bankas pašu kapitāla, bet Spānijas "Bankia" 45,5% akciju tika pārdoti par 4,56 miljardiem eiro, kas, atvasinot darījuma vērtību par 100% akciju, būtu 0,7 bankas tā brīža pašu kapitāla. No izskatītajiem darījumiem lielākā vērtība pret pašu kapitālu tika uzrādīta Spānijas "NCG Banco" darījumā, kur bankas akcijas tika novērtētas 1,6 pašu kapitālu apmērā. Salīdzinājumam Citadeles grupas pašu kapitāls šī gada pirmā ceturkšņa beigās bija 149,233 miljoni eiro.
Bankas Citadele investora piesaistes procesa attīstības vēsture
Kā zināms, 2013.gada jūlijā valdība nolēma atsākt investoru piesaistes procesu bankai Citadele. Valdībai iesniegtajā ziņojumā tika secināts, ka sākotnēji "Parex banka" restrukturizācijas plānā paredzētais mērķis – stabilas finanšu institūcijas izveidošana – ir sasniegts. Atbilstoši restrukturizācijas plāna uzdevumiem izveidotā banka Citadele strādā sekmīgi un ar peļņu, un tās turpmākai attīstībai nepieciešams piesaistīt privāto kapitālu.
2010.gada 15.septembrī ar Eiropas Komisiju tika saskaņots „Parex bankas” restrukturizācijas plāns, kas paredz valsts atbalsta izbeigšanu pēc situācijas stabilizācijas. Šobrīd ir piemērotākais brīdis - no 2014.gada Latvija ir ieviesusi eiro, tas ir ļoti nozīmīgs solis ārvalstu investīciju piesaistei, tāpat banka Citadele strādā stabili un ir pelnošs uzņēmums. Līdz ar to restrukturizācijas plāna galvenais mērķis – krīzes situācijas novēršana un situācijas stabilizācija – ir sasniegts un bankai nepieciešams investors vai investori, kuri nodrošinās bankas ilgtermiņa attīstību un plašākas attīstības iespējas.
2013.gada 22.oktobrī Ministru kabinets atbalstīja finanšu konsultanta atlases komisijas rekomendāciju slēgt līgumu ar starptautisku investīciju banku "Société Générale", kuras uzdevums ir noteikt valstij labāko investoru piesaistes modeli bankai Citadele, kā arī veikt investoru piesaisti. Pieteikumu izvērtēšanu veica speciāli veidota atlases komisija, kurā piedalījās Finanšu ministrijas, Ekonomikas ministrijas un PA pārstāvji, kā arī pieaicināti pārstāvji no bankas Citadele padomes un "Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas". Kā juridiskais konsultants tika izvēlēts starptautiskais juridiskais birojs "Linklaters".
"Société Générale" ir viena no lielākajām Eiropas finanšu pakalpojumu grupām, uzņēmums nodarbina vairāk nekā 154 000 darbinieku 76 valstīs, sniedzot pakalpojumus 32 miljoniem klientu visa pasaulē. "Société Générale" kā finanšu konsultanti ir piedalījušies "Citibank Belgium" pārņemšanas darījumā, kā arī konsultējuši "Sberbank", kas 505 miljonu eiro vērtā darījumā pārņēma "Volksbank International".
Kopš savas darbības uzsākšanas 2010.gadā Citadele ir kļuvusi par peļņu nesošu koncernu. 2013.gadu banka Citadele ir noslēgusi ar 15,2 miljonu eiro lielu peļņu, kas salīdzinājumā ar 2012.gadu ir teju dubultojusies. Savukārt Citadeles grupa 2013.gadu noslēgusi ar 13,7 miljonu eiro peļņu, kas arī ir nedaudz pieaugusi salīdzinājumā ar gadu iepriekš.
Šī gada pirmajā ceturksnī banka Citadele ir strādājusi ar 5,7 miljonu eiro peļņu, kas ir par 1,2 miljoniem eiro vairāk nekā pērn šajā periodā. Bet Citadeles grupa ir strādājusi ar 5,9 miljonu eiro peļņu, kas ir vairāk nekā bija plānots.
Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūts 2012.gadā atzina banku Citadele par vislabāk pārvaldīto valstij piederošo uzņēmumu Baltijas valstīs.
Banka Citadele turpina strādāt un attīstīties tāpat kā līdz šim, apkalpojot gan iedzīvotājus un uzņēmumus, gan arī strādājot privātā kapitāla pārvaldīšanas sektorā neatkarīgi no investoru piesaistes procesa.
PA īpašumā ir 75% mīnus viena bankas Citadele akcija, bet 25% un vienas akcijas īpašnieks ir "Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka".